3 medicamente oncologice lipsesc în acest moment din România, iar alte 8 medicamente au „discontinuități repetate și de lungă durată”, scriu reprezentanții Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer, într-o scrisoare deschisă adresată premierului Ilie Bolojan și președintelui Casei de Asigurări de Sănătate, Horațiu Moldovan.
Sunt „situații care determină amânarea tratamentelor și pot pune în pericol sănătatea și viața pacienților oncologici”, spun reprezentanții bolnavilor de cancer.
Cu toate că scrisoarea deschisă nu îi este adresată, ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a dispus, miercuri, demararea de urgență a unui audit asupra întregului mecanism de monitorizare și supraveghere a disponibilității medicamentelor, inclusiv asupra procedurii de eliberare a Autorizației pentru Nevoi Speciale – o procedură prin care pot fi aduse mai rapid în țară medicamente care lipsesc de pe piață.
„Aceasta este realitatea din spitale și din viața pacienților”, adaugă aceștia.
„Nu ne-am dorit această boală și nu vă dorim să trăiți vreodată calvarul pe care îl trăiesc pacienții oncologici și familiile lor”, se arată în scrisoarea deschisă semnată de Cezar Irimia, președintele Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer.
„Trăim într-o țară în care povara mortalității evitabile prin cancer rămâne dramatică, iar indicatorii de mortalitate oncologică ne plasează într-o situație îngrijorătoare în raport cu multe state europene”, mai spune reprezentantul bolnavilor de cancer, în scrisoare.
„De ani de zile, pacienții oncologici trăiesc cu incertitudinea accesului la medicamente”
Potrivit acestuia, „de ani de zile, pacienții oncologici trăiesc cu incertitudinea accesului la investigații, tratamente și medicamente. Pentru un pacient cu cancer, o discontinuitate de câteva săptămâni nu înseamnă o simplă problemă de aprovizionare. Înseamnă tratament amânat, boală care poate progresa, șanse terapeutice pierdute și, uneori, vieți pierdute”.
Reprezentanții pacienților adresează autorităților și „o întrebare extrem de gravă”: „Există riscul ca, din lipsă de resurse financiare, accesul pacienților oncologici la tratamente să fie restrâns sau amânat? Pacienții au dreptul la un răspuns clar.”
Sursa https://www.hotnews.ro