Rusia a lansat duminică un atac masiv cu rachete și drone asupra capitalei ucrainene Kiev, provocând avarii clădirilor rezidențiale și școlilor și ucigând cel puțin o persoană, conform oficialilor locali citați de Reuters.
Explozii puternice au fost auzite în oraș la scurt timp după ora 1:00, după ce forțele aeriene ucrainene avertizaseră despre posibilitatea lansării unei rachete balistice cu rază medie de acțiune de tip Oreșnik.
Forțele aeriene ucrainene nu au confirmat imediat dacă o rachetă Oreșnik a atins vreo țintă în timpul atacului.
Cu toate acestea, mai multe conturi de X care monitorizează armamentul utilizat în conflictul din Ucraina au indicat că imaginile de peste noapte sugerează utilizarea submunițiilor Oreșnik.
Video footage from earlier tonight shows the likely impact of submunitions from a Russian “Oreshnik” Intermediate-Range Nuclear-Capable Ballistic Missile, equipped with a Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle (MIRV), in the vicinity of the Ukrainian city of Bila… pic.twitter.com/kF7LBcMYqZ
Russian forces appear to have struck Ukraine’s capital, Kyiv, with an Oreshnik intermediate-range ballistic missile.
Seen here, Oreshnik submunitions rain down on Kyiv. pic.twitter.com/pd2wNmiz5Z
Președintele Volodimir Zelenski avertizase încă de sâmbătă că Rusia pregătește un atac asupra Ucrainei cu racheta Oreșnik, bazându-se pe informații de la serviciile de informații ucrainene, americane și europene.
Rusia a mai folosit această rachetă de două ori împotriva Ucrainei. Președintele rus Vladimir Putin a susținut anterior că racheta Oreșnik este imposibil de interceptat, având o viteză de peste 10 ori mai mare decât cea a sunetului.
Avertismentul lui Zelenski a survenit după ce Putin a ordonat armatei sale să pregătească opțiuni de represalii împotriva Ucrainei, ca răspuns la un atac cu drone asupra unui cămin studențesc din regiunea ocupată Luhansk, petrecut vineri.
Sursa https://www.hotnews.ro