Pe 14 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Botoșani au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii abaterilor la regimul legal de viteză, pe raza județului Botoșani, în zonele identificate cu risc ridicat de producerea accidentelor rutiere.
În acest context, în urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 40.000 lei.
Dintre sancțiuni, 22 au fost aplicate pentru depășirea limitei legale de viteză, 6 pentru nefolosirea centurii de siguranță iar 4 pentru alte abateri la regimul rutier.
Totodată, au fost reținute 9 permise de conducere pentru depășirea vitezei cu mai mult de 50km/h și 70 km/h.
Astfel de activități vor continua pe raza județului Botoșani, pentru combaterea principalelor cauze generatoare de risc rutier, în vederea consolidării unui climat de siguranță rutieră.