Șoferii care au obținut permisul auto de mai puțin de doi ani ar putea fi obligați să nu mai conducă mașini cu motoare considerate prea puternice, dacă un proiect legislativ ce a primit recent propunere de adoptare la Camera Deputaților, va fi votat în Parlament. Limita de putere nu va fi stabilită ca valoare exactă, ci ca raport putere/ masă.
Propunerea de modificare a Codului Rutier nu se referă doar la "cai putere” sau la capacitatea cilindrică a motorului, ci la un criteriu tehnic numit raport putere/masă.
Astfel, sunt vizate acele autovehicule care depășesc limita de 0,075 kW pentru fiecare kilogram al mașinii, ceea ce înseamnă că unele vehicule relativ ușoare, dar cu motoare performante, ar putea fi considerate "prea puternice” pentru șoferii începători, chiar dacă nu au o capacitate cilindrică mare, scrie antena3.ro
Proiectul a fost analizat în Parlament, în comisiile de specialitate, unde au participat și reprezentanți ai Poliției Române. După dezbateri, membrii comisiilor au votat în majoritate pentru adoptarea propunerii, împreună cu unele modificări.
Inițiativa va fi discutată în continuare în Camera Deputaților, care are rolul final de decizie în acest caz.