Primarul Chișinăului, Ion Ceban, care luna trecută a primit interdicție de intrare în România și în tot spațiul Schengen, anunță pe Facebook că se află la Roma. El s-a filmat în fața Colosseumului și spune că are o mulțime de activități în următoarele zile în capitala Italiei.
În 9 iulie, Ministerul de Externe de la București a confirmat că primarul din Chişinău, Ion Ceban, împreună cu alţi doi cetăţeni ai Republicii Moldova, au primit interdicţie de intrare în România, măsura fiind valabilă pentru o perioadă de 5 ani, atât pe teritoriul României, cât și în spațiul Schengen. MAE a precizat că decizia a fost luată „din motive ce țin de considerente de siguranță națională”.
Ceilalți doi cetățeni moldoveni care au interdicție sunt jurnalista Natalia Morari și fostul prim-ministru moldovean Vasile Tarlev.
Ion Ceban conduce Mișcarea Alternativa Națională, formațiune membră a Blocului Alternativa, care participă la alegerile legislative ce se vor desfășura în 28 septembrie în Republica Moldova.
„Sunt în Italia. Astăzi am ajuns la Roma și am câteva zile pline de activități, întrevederi, evenimente, discuții despre care vom informa suplimentar”, spune Ion Ceban într-un clip video postat duminică pe pagina sa de Facebook, cu mesajul „Vă salut din Italia”.
Ion Ceban și-a început cariera politică alături de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM), condusă de fostul președinte al R. Moldova, Vladimir Voronin.
Sursa https://www.hotnews.ro