Acasă > Stiri Botosani > Prima creșă din Dorohoi inaugurată cu ministru și oficialități 

Prima creșă din Dorohoi inaugurată cu ministru și oficialități 

Prima creșă din Dorohoi inaugurată cu ministru și oficialități 

Municipiul Dorohoi are, începând de joi, prima creșă din istoria orașului.

 

 Investiția a fost inaugurată în prezența ministrului dezvoltării, Cseke Attila, prefectul Raluca Curelariu, președintele Consiliului Județean Valeriu Iftime, senatorului Doina Federovici, deputatul Marius Budăi, 

 

Creșa este amplasată în zona Cartierului ANL și are o capacitate de 70 de locuri. Clădirea dispune de spații de dormit și joacă, vestiare, grupuri sanitare, cabinet medical, zonă pentru servirea mesei, spații verzi și locuri de joacă exterioare.

 

Investiția răspunde unei nevoi reale a comunității locale, oferind condiții moderne și sigure pentru copiii cu vârsta de până la trei ani și sprijin concret pentru familiile tinere din municipiu.

 

„Felicitări, d-le primar Dorin Alexandrescu! Municipiul Dorohoi merită astfel de realizări, iar familiile tinere au acum un motiv în plus să privească cu încredere spre viitor.”, a transmis Doina Federovici. 

 

Proiectul a demarat în anul 2021, când Ministerul Dezvoltării a aprobat cererea de finanțare. Inițiat prin Programul Național de Construire Creșe "Sfânta Ana", implementat de CNI, finanțarea a fost ulterior asigurată prin PNRR - contractul fiind semnat în septembrie 2022, cu o valoare totală de peste 13,4 milioane de lei.

 

 Creșa din Dorohoi a devenit cea de-a 77-a unitate construită la nivel național prin programul "Sfânta Ana", prin care sunt programate a fi construite 240 de creșe în toate județele țării.