Acasă > Stiri Botosani > Șofer prins beat la Cornișa la 2 dimineața, a refuzat probele biologice

Șofer prins beat la Cornișa la 2 dimineața, a refuzat probele biologice

În noaptea de sâmbătă spre duminică, mai exact pe la 2:20, a fost depistat în trafic, în zona Cornişa din municipiul Botoşani, un autoturism condus de un tânăr de 28 ani, din comuna Roma.

 

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior a fost condus la Spitalul Judeţean Botoşani, în vederea recoltării de mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei, procedură pe care a refuzat-o.
În consecință, s-au întocmit acte procedurale pentru refuzul conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei.
CITEȘTE ȘI:
 Tineri băuți la volan, opriți pe străzile din Botoșani, cu alcoolemia aproape de limită!

Declarația zilei 23 iulie 2026 

Gabriela Erdic

Jul 23, 2026

Poza zilei 23 iulie 2026 

Gabriela Erdic

Jul 23, 2026