Acasă > Politica > Nicușor Dan merge astăzi în vizită în Polonia, în timp ce partidele trebuie să vină cu un acord de guvern minoritar

Nicușor Dan merge astăzi în vizită în Polonia, în timp ce partidele trebuie să vină cu un acord de guvern minoritar

Nicușor Dan merge astăzi în vizită în Polonia, în timp ce partidele trebuie să vină cu un acord de guvern minoritar

 

Președintele Nicușor Dan efectuează joi o vizită oficială în Polonia, momentul principal al deplasării fiind reprezentat de participarea la Summitul Flancului Estic al NATO. În acest timp, partidele din fosta coaliție de guvernământ trebuie să se pună de acord asupra uneia dintre cele două variante de guvern minoritar aflate în discuție: guvern PSD sau guvern PNL-USR-UDMR.

Conform agendei oficiale a președintelui, începând cu ora 13:30, Nicușor Dan va participa la Summitul Flancului Estic, care se va desfășura la Artus Court – Primăria Gdansk, în Republica Polonă.

La ora 15:00, președintele este așteptat să vină la declaraţiile de presă comune cu liderii prezenţi la Summitul Flancului Estic.

Ulterior, la ora 16:30, șeful statului va avea o întâlnire cu Lech Walesa, fost preşedinte al Republicii Polone, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk.

Noua deplasare externă a șefului statului vine în contextul în care criza politică de la București continuă, președintele estimând că vineri partidele vor veni să-i prezinte condițiile în care ar putea susține un guvern minoritar.

Nicușor Dan a părăsit capitala încă de miercuri seara, el făcând o escală la Cluj-Napoca, unde a fost invitat la o cină cu organizatorii TechSylvania.

„În primul rând sunt în drum spre Polonia. Mâine o să fie o întâlnire a summitului flancului estic. E important pentru România pentru ca e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei. Dacă era în drum, am fost invitat și m-am oprit la o cină organizată de TechSylvania”, a spus președintele.


Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro