Președintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, a declarat marți, la RFI, că PNL va participa la consultările prezidențiale dacă Guvernul Bolojan va fi demis printr-o moțiune de cenzură, însă rezoluția partidului este de a nu mai face parte dintr-o guvernare cu PSD.
Abrudean consideră că motivele invocate de PSD pentru retragerea sprijinului premierului Bolojan sunt „absolut neplauzibile”. Acesta a subliniat că motivele reale nu sunt legate de buget, indicatori economici sau direcția coaliției, ci de reformele promovate de premierul Bolojan. Aceste reforme, prevăzute în programul de guvernare votat în Parlament, au vizat pensiile magistraților, salariile din autoritățile autonome, reforma administrației și performanța companiilor de stat, generând, conform lui Abrudean, disconfort.
Întrebat despre acțiunile PNL în cazul demiterii Guvernului, Mircea Abrudean a reiterat că „rezoluția PNL este clară, de a nu mai face parte dintr-o guvernare cu PSD”. Astfel, partidul ia în considerare posibilitatea de a rămâne în Opoziție, aspect pe care Abrudean l-a descris ca fiind „nici o problemă, din punctul nostru de vedere”.
Sursa https://www.hotnews.ro