Acasă > Stiri Botosani > Liberalii din aripa Veștea și-au pierdut funcțiile: 12 conduceri de filiale schimbate

Liberalii din aripa Veștea și-au pierdut funcțiile: 12 conduceri de filiale schimbate

liberali exclusi din partid

Conducerea PNL a decis să nu prelungească mandatele interimare pentru 12 filiale ale partidului, a declarat Ionel Bogdan la finalul ședinței Biroului Permanent Național. Motivul invocat îl reprezintă presupuse abateri de la deciziile formațiunii.

 

La Congresul Extraordinar al PNL, liberalii au adoptat o rezoluție prin care le-au cerut demisia lui Hubert Thuma, Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan și Alina Gorghiu, pe motiv că ar fi participat la acțiuni considerate contrare intereselor partidului. Conducerea formațiunii a avertizat că, în lipsa demisiei, pot fi declanșate procedurile statutare de excludere.

 

Ionel Bogdan a anunțat că respectivele filiale vor intra într-un proces de reorganizare.

 

"Așa cum știți, în urma congresului, toate filialele, pentru că nu s-au organizat încă alegeri în filialele PNL din țară, au rămas într-un interimat, adică toți președinții de filiale sunt interimari. Avem 49 de filiale, din acestea pentru 12 dintre ele nu a fost prelungit interimatul", a afirmat Ionel Bogdan.

 

Potrivit Mediafax, ar fi vorba de filialele Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov și cele din sectoarele 2, 3, 4 și 5.

 

Deputatul liberal a anunțat și motivele pentru care au fost luate aceste decizii: "În primul rând, au încălcat în mod deliberat și repetat deciziile PNL. Apoi, nu au participat la congres sau chiar au obstrucționat participarea delegaților din acele filiale la congres. Sunt motive multiple pentru care aceste filiale n-ar fi trebuit să aibă prelungit interimatul", a spus Ionel Bogdan.

 

Se pare că încă nu a fost luată vreo decizie cu privire la excluderea parlamentarilor din partid care au votat Guvernul Veștea.