Știrea zilei
DEZVĂLUIRE: Consilier plătit din bani publici, ocupat cu ridicarea casei socrului marelui şef de la Judeţ

Astăzi, la Tribunalul Botoșani a fost o nouă înfățișare în procesul ce îi are inculpați pe Florin Țurcanu, fost președinte al Consiliului Județean și Aristomel Anușca, socrul său. A fost audiat unul dintre foştii consilieri de la cabinetul ex-preşedintelui Consiliului Judeţean și s-a cerut revocarea controlului judiciar pe care fostul şeful PNL Botoşani îl are deja de doi ani.

"Mi-a adus la cunoștință că socrul său vrea să construiască o casă și dacă pot să-l ajut pentru a obține autorizația de construire”

 

Încă din anul 2016, atât Florin Țurcanu cât și socrul său Aristomel Anușca petrec mai mult timp în Tribunalul Botoșani, decât în alte locuri. În ultima zi din ianuarie au venit împreună cu avocații în fața instanței de judecată.


Printre martorii chemați astăzi la proces s-a numărat și Lucian Diac, fost consilier la cabinetul lui Florin Țurcanu. Acesta a răspuns la mai multe întrebări. A declarat că a fost consilierul lui Țurcanu între anii 2012-2015 și a fost cel care s-a ocupat de autorizația de construcție a casei socrului preşedintelui de atunci al CJ, la cererea acestuia.


Ce știți dumneavoastră despre imobil? a întrebat judecătorul.


”În anul 2012, dl Țurcanu mi-a adus la cunoștință că socrul său vrea să construiască o casă și dacă pot să-l ajut pentru a obține autorizația de construire”, a spus martorul.

 

Consilierul s-a ocupat de acte


Diac, fost membru în consiliul de administrație de la SC Nova Apaserv SA și ex-președinte al Tineretului Național Liberal în timpul șefiei lui Țurcanu, a precizat în fața instanței că el s-a ocupat de toate actele, iar uneori, la semnarea unor documente au fost prezenți și soții Anușca. De la bun început, fostul consilier știa ce se va construi pe terenul din zona Lebăda, respectiv, o casă și un foișor.


La un moment dat s-a ajuns și la relația dintre Ștefan Codău și familia Țurcanu.


”Nu cunosc natura relațiilor. Este posibil să-l fi văzut pe Codău atunci când m-am deplasat la fața locului”, a spus Diac.


A fost un moment cheie al audierii, căci Ștefan Codău a fost șoferul de la Consiliul Județean și pentru  o vreme (mai bine de jumătate de an) chiar a locuit  în casa din Aleea Pajiștii.

 

Încă o încercare de a scăpa de controlul judiciar


După terminarea audierii, avocatul lui Florin Țurcanu a intervenit pentru a preciza că își susține cererea de revocare a controlului judiciar și își păstrează motivele invocate în document. Procurorul a solicitat respingerea cererii.


Florin Țurcanu și avocata sa au cerut din nou eliminarea controlului judiciar, aducând în fața instanţei diverse motive, printre care că Florin Țurcanu a stat în închisoare aproape un an de zile, respectiv în perioada 2016-2017, că este un om de afaceri și trebuie să-și susțină familia, iar din cauza restricției nu poate face deplasări în interes de business.


Decizia instanței a rămas în pronunțare.


Reamintim că Florin Țurcanu este acuzat de infracțiune de corupție de procurorii DNA după ce în perioada 2013-2014 i-ar fi solicitat unui om de afaceri, Marcel Bârsan, să îi construiască o casă în zona Lebăda pe numele socrului său, Aristotel Anușca, promițându-i că firmele sale vor fi recompensate cu lucrări din fonduri publice. În acea perioadă, Florin Țurcanu era președinte al Consiliului Județean.

 

Urmărește-ne și pe Google News

loading...
Florin Țurcanu a plătit o expertiză greșită cu peste 6.500 de lei

 

 

DESCARCĂ APLICAȚIA BOTOȘĂNEANUL PENTRU MOBIL:

download from google playdownload from apple store
Isabela ALEXANDRESCU
2 zile negre și 4 ceasuri rele: Polițiștii au descoperit zilele, dar și orele în care se moare la Botoșani în accidente rutiere – VIDEO
Dincolo de activitățile specifice de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii botoșăneni efectuează și numeroase analize privitoare la cauzele care stau la baza tragediilor care se petrec pe șoselele județului.
O femeie internată într-un centru al statului i-a rupt mâna unei infirmiere: Ne-o mai luăm așa, câteodată
Un conflict violent a avur loc săptămâna trecută într-un centrul al statului.
„Blestem” la noul spital al orașului: Probleme cu ușile, pereții și căldura, lucrări greșite descoperite de la o licitație la alta – FOTOGALERIE
Clădirea a fost ridicată în spatele Spitalului de Recuperare „Sfântul Gheorghe” și ar urma să funcționeze ca secție a acestuia. Teoretic, imobilul este gata de luni bune, însă este departe de a fi deschis întrucât au fost descoperite unele lucrări greșite.
Muzica compozitorului nepereche al României a răsunat din nou în casa în care s-a născut și a copilărit, sute de oameni la concertul Filarmonicii de la Liveni – VIDEO & GALERIE FOTO
În plin festival ”George Enescu”, Filarmonica de la Botoșani care îi poartă numele a organizat un concert pe plaiurile natale ale muzicianului. Casa memorială se află în plin proces de reabilitare printr-un proiect european transfrontalier al Muzeului Județean și deja o mare parte din lucrări au fost efectuate.
Le iese greva pe ochi! Val de procese la Tribunal după protestele din vară ale profesorilor botoșăneni
Sunt acțiuni colective deschise la Tribunalul Botoșani de către unul dintre sindicatele din sistemul educațional botoșănean.
Un fost protopop și director & scriitorul care a inițiat poate cel mai important premiu literar din România, propuși oficial pentru ”cetățean de onoare”
Municipalitatea botoșăneană a demarat procedurile pentru declararea a doi noi cetățeni de onoare ai orașului, ambii cu zeci de ani de activitate în domeniile în care s-au consacrat.
Tânărul absolvent de Teologie care vrea să pună Botoșaniul pe harta rugby-ului și antrenează GRATUIT copiii: Nu este un sport periculosFOTOGALERIE
Este un tânăr originar din comuna Hlipiceni care își propune să unească prin sport copiii. George Gontineac are 27 de ani și a gândit un proiect pentru educarea elevilor, prin rugby.
Compania de apă a județului cheltuiește lunar aproape 20.000 de lei cu paza unei stații care nu a funcționat niciodată – FOTO&VIDEO
Compania cu drept exclusiv de furnizare a serviciilor de apă și canalizare în întreg județul continuă să înregistreze cheltuieli cel puțin ciudate. Iar contractul cu paza bunurilor și obiectivelor ar putea fi un exemplu, mai ales când sunt cheltuite sume consistente pentru obiective care nu aduc niciun beneficiu.
Primăria le ia banii proprietarilor cu clădiri sau terenuri în paragină, supraimpozitare de 400% pentru foste fabrici, cantine sau case: Îi executăm silitGALERIE FOTO
Aproape opt luni au durat verificările efectuate în municipiul Botoșani de către o comisie mixtă constituită prin dispoziția primarului Cosmin Andrei. Botoșănenii care nu-și îngrijesc proprietățile sunt buni de plată.
Șoptică și atacurile șefei CJ la adresa medicilor: Vine d-na președinte și le mai dă lecții / A făcut și ea liceul pe unde a putut, facultate, numai ea știe ce a făcut și ce licență are
Pornind de la ceea ce s-a întâmplat la Secția de Obstetrică – Ginecologie a Spitalului Județean Mavromati, unde o tânără de 25 de ani a murit fără ca timp de șapte ore să primească îngrijiri medicale, deputatul Costel Șoptică a arătat pentru Botoșăneanul că asemenea tragedii se produc și ca urmare a propulsării de către PSD-iști în funcții de conducere a unor oameni care nu au vreo legătură profesională cu domeniile respective.
”Un film așa, oarecum bășcălios, la adresa unui sfânt al Ardealului” - O premieră la Unirea cum n-a mai fost alta: Unii spectatori au părăsit sala, alții s-au enervat, regizorul luat la rost VIDEO & GALERIE FOTO
Câteva aplauze răzlețe, alte câteva zeci de secunde de tăcere, foarte puține felicitări și apoi un val de întrebări acuzatoare la adresa regizorului, venit în fața spectatorilor botoșăneni pentru a discuta pe seama filmului ”Arsenie. Viața de apoi”, a cărei proiecție specială a avut loc marți seară la Cinema Unirea.
Este OFICIAL! Daune de peste 7 milioane de euro solicitate de familie în cazul Alexandra
Solicitările de daune morale urmează a fi depuse de reprezentanții legali ai familiei Alexandrei Ivanov.
Alexandra ar fi împlinit 26 de ani! Comemorare la mormânt cu peste 100 de botoșăneni, slujbă oficiată de nouă preoți – VIDEO&FOTO
Alexandra Ivanov, născută pe data de 11 septembrie 1997.Decedată pe data de 18 august 2023, în Maternitatea Botoșani.
Povestea ”made in PNL” a numirii de către Doina Federovici a unui manager liberal: Să nu se facă de rușine, îi ajutăm și cu Monica Adăscăliței la Botoșani
Decizia președintelui social-democrat al Consiliului Județean Botoșani de a numi un manager liberal la conducerea celui mai mare spital a fost una surprinzătoare, cel puțin din punct de vedere politic.
An nou, probleme vechi: Zeci de școli din Botoșani tot FĂRĂ autorizație sanitară
Și în anul de învățământ care va începe luni vor exista școli din județul Botoșani care nu dețin autorizație sanitară de funcționare.
Momente emoționante: Prima generație de la ”Electro” s-a întâlnit după 45 de ani, alături de directorul care a înființat liceul – VIDEO&FOTO
Majoritatea foștilor elevi au împlinit de ceva vreme vârsta pensionării. Au făcut parte din prima generație a actualului Colegiu Tehnic ”Gheorghe Asachi”, fostul ”Liceu Electrocontact”.
Daune de peste 1 milion de euro pentru Alexandra: Să le luăm bunurile și casele / Viața nu poate costa trei paraleVIDEO
Specializată în dreptul asigurărilor, avocata din Iași care a preluat cazul Alexandrei Ivanov are deja două sentințe cu daune care depășesc pragul de 1 milion de euro. Se gândește ca și în acest proces nivelul daunelor ce vor fi solicitate să fie ridicat.
Președintele tinerilor liberali a plecat din partid la câteva luni după ce a fost ales. Cu tot cu soție... – GALERIE FOTO
La sfârșitul lunii iunie a anului trecut Andi Buchi (foto cu ochelari) a fost ales cu o largă majoritate președinte județean al Tineretului Național Liberal. La începutul lunii septembrie a acestui an, a fost anunțat oficial drept membru al Forței Dreptei, formațiune înființată de fostul președinte PNL, Ludovic Orban și condusă la Botoșani de un alt ex-liberal, Viorel Iliuță.
Se cere OFICIAL arestarea preventivă a unor angajați ai Maternității în dosarul decesului Alexandrei Ivanov: Pot în numele dreptății să fac aceste solicităriVIDEO
Ancheta în cazul morții Alexandrei Ivanov este încă în plină desfășurare și departe de a se finaliza. Se anunță un nou maraton de audieri programate cel mai probabil săptămâna viitoare, cu țintă către personalul medical.
Patronul din Suceava care era să ne lase fără depozit de deșeuri mai prosperă patru ani la Botoșani
În 2021 și 2022, depozitul a fost la un mic pas să rămână fără autorizație de mediu, din cauza unui management defectuos care a atras amenzi de la Garda de Mediu. Anul acesta, administratorul depozitului a primit „undă verde” pentru a se ocupa de depozit încă patru ani. Liberalii de la Județ nu au scos un sunet.
Fluorine, rău ai ajuns. Dar, sincer, îți meriți soarta. Pregătește-te să candidezi pentru postul de împărat la pușcărie.
1 februarie 2019, 19:07
Vai!!!! Sa nu auda ,, cel Batran",...nu stiu ce-i face...
1 februarie 2019, 12:35
De ce va mirați ca foloseste salariati platiti cu bani publici,ce este singurul caz?De exemplu la noi la primăria Dingeni sint mulți mai mulți salariati care se duc in timpul programului si fac treaba la ferma de capre si vaci a primarului ROTUNDU GHEORGHE CATALIN si daca nu s ar duce ar fi trimisi acasa.Nimeni nu are curajul sa pună problema la alte organe deoarece se tem sa nu fie antajati.Astfel este cazul salariatilor:BUDU COSTEL,TAUANU GHEORGHE,VECHIU IONEL,POLOBOC NELU,ROTUNDU DORINEL, care au diferite meserii si care merg si fac treaba la primar la ferma.Ei se gîndesc ca ori fac treaba la primarie ori la ferma timpul trece leafa merge ei cu drag muncesc.
1 februarie 2019, 11:43
Pe imparat ,vreti voi sa-l judecati?Pai nu stiti ca imparatul nu are lege?El are dreptul de sabie asupra supusilor....
1 februarie 2019, 11:34
tânărul diac minte sub juramânt... grav!
1 februarie 2019, 10:06
Domnilor judecători ne ati plictisit cu judecată d.voastră pentru acest individ.Domnilor si o baba daca era pusa sa judece acest proces pina acum ii dădea rezultatul ,dar domniilor voastre il taraganati poate,poate mai dau ăstia vreo lege si il scoateți basma curată ,ba pe deasupra ii mai platiti si daune morale.Ce este asa de greu sa l luati si pe Rotundu copil de soft a lui Turcanu si sai duceti pe amîndoi acolo unde le este locul?Ce nu ati gasit acte,e clar le o fi dat foc cei de la comuna caci asa se poartă acum.Terminati odata cu prostiile si duceți l acolo unde ii este locul si lui Turcanu si a celor doi primari care au folosit banii primăriilor pentru susținerea lui Turcanu!
1 februarie 2019, 09:05
Sondaj
La clasa copiilor dvs. s-au cerut bani pentru fondul clasei?
Declaraţia zilei
La mare, am luat struguri de pe marginea drumului. M-am lăsat păcălit. M-am lăsat păcălit. Știam că mă păcălește” Vasile Trofinov, șeful Serviciului Județean de Metrologie Legală (SJML) Botoșani.& ...
answear.ro%20
flanco.ro/
inpuff.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
astăzi
EUR
Euro
4.9745 lei
USD
Dolarul SUA
4.7430 lei
CHF
Francul elveţian
5.1499 lei
GBP
Lira sterlină
5.7323 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.1651 lei
XAU
Gramul de aur
278.5272 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2589 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.2860 lei
AUD
Dolarul Australian
2.9934 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.4556 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2033 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6670 lei
Vremea
astăzi
Botosani
24.2 o C
Dorohoi
24.4 o C
Bucecea
22.5 o C
Darabani
22.4 o C
Saveni
25.1 o C
Ştefăneşti
23.6 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2023 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.