Acasă > Stiri Botosani > Un județ îngropat sub gunoaie, primării amendate pe capete de Garda de Mediu

Un județ îngropat sub gunoaie, primării amendate pe capete de Garda de Mediu

amenzi garda de mediu botosani

Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu a finalizat, vineri, acțiunile de inspecție și control privind gestionarea deșeurilor municipale și a stării de salubrizare a localităților.

 

Desfășurată în perioada 15 – 26 iunie, a inclus 17 verificări la: Blândești, Copălău, Tudora, Corni, Stăuceni, Sulița, Vorona, Coșula, Vlădeni, Mihai Eminescu, Hănești, Cristești, Flămânzi, Adășeni, Curtești, Bălușeni, Frumușica.

 

S-au depistat mai multe nereguli, pentru care s-au aplicat 28 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 1.250.000 lei.

 

Cele mai multe amenzi au fost date pentru neatingerea în anul 2025 a unui nivel minim de pregătire pentru reutilizare şi reciclarea deşeurilor municipale de 55% din masă totală generată, minim pentru deşeurile de hârtie, metal, plastic şi sticlă provenind din deşeurile menajere sau, după caz, din alte surse, în măsura în care aceste fluxuri de deşeuri sunt similare deşeurilor care provin din gospodării.

 

Comunicat Garda de Mediu Botoșani

”Gestionarea eficientă a deşeurilor, promovarea prevenirii şi reducerii generării de deşeuri reprezintă domenii-ţintă, iar neadoptarea măsurilor stabilite prin OUG 92/2021 poate conduce la lezarea interesului public, a sănătăţii umane, precum şi a intereselor şi obiectivelor politicii de mediu privind conservarea, protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului”,

 

Alte sancțiuni au avut ca motiv eliminarea, deţinerea, păstrarea deşeurilor în afara spaţiilor autorizate și neasigurea spaţiilor necesare pentru colectarea separată a deşeurilor periculoase provenite de la populaţie.

 

A doua zi de curățenie forțată, Urban Serv ridică cu dificultate tonele de deșeuri adunate în curte – VIDEO