Botoșăneanul a fost internat pe data de 1 septembrie după ce a căzut de pe o scară. Era angajat al unei firme de cablu şi efectua nişte lucrări în comuna Grămeşti, potrivit Obiectiv de Suceava.
Un tânăr în vârstă de 21 de ani din judeţul Botoşani, a pierdut lupta cu viaţa după doar trei zile de spitalizare. Acesta era internat la secţia de Ortopedie a Spitalului Judeţean Suceava de pe data de 1 septembrie, când a căzut de pe o scară. Acesta era angajat al SC Optic TV SRL – Punct de lucru Siret şi a căzut de pe o scară de la o înălţime de circa patru metri. In aceea zi a fost solicitat în timpul serviciului pentru depanarea unei defecţiuni la o casă din Grămeşti.
Botoşăneanul a întins o scară telescopică pe un stâlp de la reţeaua de medie tensiune, ocazie cu care de la aproximativ patru metri a căzut pe gardul din lemn al casei unde a avut loc defecţiunea şi apoi în grădina aceluiaşi imobil. In urma căderii, acesta a suferit mai multe leziuni, motiv pentru care a fost preluat de o ambulanţă şi transportat la Spitalul Judeţean Suceava pentru a primi îngrijiri medicale, fiind diagnosticat cu „fractură de femur la piciorul drept”. Florin M. era echipat cu cască de protecţie şi ham, dar nu a fost atent la coborârea de pe scară cu hamul. Oamenii legii au deschis la acea dată o anchetă sub aspectul comiterii infracţiunii de „nerespectarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă”. In urma decesului tânărului, poliţiştii au schimbat încadrarea în ucidere din culpă.
Cursă nouă de pe Aeroportul Iași din luna mai
Apr 12, 2026
CÂT câștigă un pompier, sporurile fac diferența
Apr 12, 2026