„Revoluție" în cabinete: Pacienții vor valida prin SMS serviciile medicale primite, suspiciuni cu decontări fictive

Ministrul Sănătăţii spune că măsura va fi introdusă pentru a evita decontările fictive.

 

Schimbări în cabinete

 

 

Măsura propusă de ministrul Sănătăţii are ca scop eliminarea fraudei din sistemul sanitar. Autorităţile spun că au existat în trecut nenumărate cazuri în care medicii au încercat să deconteze servicii medicale fictive. 

 

"Au existat anul trecut, dacă nu mă înşel, sau acum doi ani, câteva discuţii inclusiv în spaţiul public identificate de Casă în care au fost decontate servicii medicale fictive. Pacienţii nu erau în cabinetul medicului specialist, în ambulatoriu sau la medicul de familie, dar serviciile au fost decontate pe acel CNP. Se va introduce în scurtă perioadă validarea prin SMS a serviciului, aşa cum se face la bancă", a declarat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete.

 

 

Nemulțumiri din partea medicilor

 

 

În cabinetele unora dintre ei ar fi fost găsite mai multe carduri de sănătate. Există inclusiv anchete penale în ceea ce priveşte clonarea de carduri de sănătate, potrivit observatornews.ro

 

Medicii se tem ca acest SMS să nu fie emis prea târziu din cauza sistemului informatic. Asta le-ar putea îngreuna şi mai mult activitate. Nu de puţine ori, Sistemul Informatic Unic Integrat este accesat de medici cu dificultate. De multe ori, acesta pică pe perioade îndelungate. 

 

De fiecare dată când se întâmplă asta, medicii reclamă afectarea serviciilor oferite pacienţilor şi timpi mari de aşteptare în cabinete şi farmacii.

 

 

Abonament BT Pătrat Mov

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare