Acasă > Stiri Botosani > Percheziții la Racovăț: Polițiști și vameși implicați în rețeaua contrabandiștilor 

Percheziții la Racovăț: Polițiști și vameși implicați în rețeaua contrabandiștilor 

descinderi in vami

Percheziții de amploare la punctele de trecere a frontierei Racovăț, Siret și Vicov în această dimineață. 

 

Structurile specializate de combatere a criminalității organizate efectuează, în dimineața acestei zile, un număr de peste 100 de percheziții în mai multe dosare penale, la punctele de trecere a frontierei Racovăț din județul Botoșani și Siret și Vicovu de Sus din județul Suceava. 

 

Dosarele vizează fapte de contrabandă săvârșite de cetățeni români și ucraineni, cu sprijinul unor lucrători ai poliției de frontieră și vameși.

 

Perchezițiile sunt duse la îndeplinire de lucrători ai BCCO Suceava împreună cu lucrători ai Poliției de Frontieră Suceava, sprijiniți de efective de jandarmi, și vizează fapte de contrabandă și corupție, potrivit bucovinatvregional. 

 

Potrivit informațiilor disponibile în acest moment, ar fi vorba de peste 20 de polițiști de frontieră și peste 10 vameși din punctele de trecere de pe frontiera româno-ucraineană Racovăț, Siret și Vicovu de Sus.