„Păstrează natura pentru generațiile viitoare!”, este mesajul jandarmilor botoșăneni
Astăzi, 21 martie, la invitația Asociației ,,Botoșani la Pas", jandarmii botoșăneni și elevii Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi Fălticeni, aflați în executarea stagiului de practică, au participat la o activitate voluntară de împădurire pe raza Ocolului Silvic Flămânzi.
La început de primăvară, cu ocazia Zilei Internaționale a Pădurilor, jandarmii au plantat arbori împreună cu specialiști din cadrul
Direcției Silvice Botoșani, care au asigurat expertiza și puieții necesari plantării.
Terenul, aflat în zona Cantonului Runc, a fost împădurit cu puieți din diferite specii forestiere.
Cu siguranță, peste ani, puieții plantați astăzi se vor transforma în arbori falnici, care vor asigura un mediu natural propice dezvoltării netulburate a faunei sălbatice.
Ziua Internațională a Pădurilor, celebrată anual la data de 21 martie, reprezintă o inițiativă globală instituită de Organizația Națiunilor Unite (ONU) pentru promovarea gestionării durabile a pădurilor și evidențierea rolului acestora în dezvoltarea economică, protecția mediului și adaptarea la schimbările climatice.