Acasă > Stiri Botosani > Fosta mare speranță din atacul Craiovei, cu meciuri și la națională, în drum spre Botoșani

Fosta mare speranță din atacul Craiovei, cu meciuri și la națională, în drum spre Botoșani

jovan markovic

Jovan Markovic nu a pierdut vremea, după despărțirea de Farul. Atacantul a ajuns la un acord verbal cu Botoșani și va merge luni, 15 iunie, să semneze contractul cu formația lui Marius Croitoru, potrivit informațiilor Digi Sport.

 

 

A avut o cotă de 1,3 milioane de euro

 


Marius Croitoru îl apreciază mult pe Jovan Markovic și crede că fotbalistul se pliază perfect pe stilul său ofensiv. Rămâne de văzut dacă atacantul va reuși să se adapteze la Botoșani și va reuși să dea randamentul din trecut, când impresiona la Universitatea Craiova.


Ajuns la 25 de ani, Jovan Markovic a fost, la un moment dat, unul dintre cei mai promițători atacanți români, iar Universitatea Craiova spera să obțină o sumă importantă în schimbul său. Fotbalistul ajunsese inclusiv la prima reprezentativă în mandatul lui Mirel Rădoi. 


A bifat și trei apariții în tricoul României, iar cota sa atinsese 1,3 milioane de euro.

 

 

Un gol la 4 meciuri sezonul precedent

 


În al doilea stagiu al lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova, antrenorul a renunțat imediat la serviciile sale și nu a dorit să îl țină în lot după ce revenise din împrumuturile succesive de la Hermannstadt și Oțelul.


Are în palmares o Cupă și o Supercupă a României, ambele câștigate cu Universitatea Craiova. 


6 goluri în 24 meciuri, în toate competițiile, a marcat sezonul trecut pentru dobrogeni 

 

Primul jucător pe care Iftime vrea să îl aducă la Botoșani: Mie îmi place mult, Croitoru îl poate face om