Peste 100 de familii din județele Suceava și Neamț au primit până acum peste 3,7 milioane de lei, echivalentul a 750.000 de euro, din partea asiguratorilor, după ce locuințele le-au fost avariate de inundațiile din luna iulie. Cele mai multe despăgubiri au fost acordate în orașul Broșteni, localitatea cea mai afectată, unde s-au înregistrat cele mai multe dosare de despăgubiri – un număr mai mare decât în toate celelalte orașe la un loc, conform datelor transmise HotNews.ro de PAID România, societatea responsabilă cu aceste plăți.
Asigurarea locuințelor împotriva inundațiilor, cutremurelor și alunecărilor de teren (asigurarea PAD) este obligatorie, conform Legii 260/2008.
Costul anual al acestei asigurări este de 130 de lei pentru clădirile construite din materiale durabile și de 50 de lei pentru locuințele din chirpici sau paiantă.
Proprietarii care achită aceste sume pot beneficia de despăgubiri de maxim 100.000 de lei pentru prima categorie de locuințe, respectiv 50.000 de lei pentru cea de-a doua, în cazul în care locuințele sunt afectate de cele trei fenomene naturale.
Nu se acordă despăgubiri pentru anexe sau pentru bunurile din locuințe. Acestea pot fi asigurate printr-o poliță facultativă de locuință, care oferă avantajul despăgubirii la întreaga valoare de piață a locuinței, nu doar în limita celor 100.000 de lei, în cazul unui dezastru.
PAID România, societatea care gestionează despăgubirile pentru locuințele asigurate obligatoriu, a precizat că deține informații doar despre locuințele asigurate pentru care proprietarii/asigurații au raportat deja daunele.
Societatea subliniază că nu dispune de date referitoare la numărul locuințelor care au încheiate și o asigurare facultativă, pe lângă cea obligatorie.
Județul Suceava are un fond locativ de 286.809 locuințe, dintre care doar 21,22%, adică 60.853 de locuințe, erau asigurate obligatoriu prin polița PAD la sfârșitul lunii iunie 2025, înainte de inundații.
Județul Neamț are un fond locativ de 232.833 de locuințe, dintre care doar 17,08%, respectiv 39.776 de locuințe, beneficiau de asigurare PAD la finele lunii iunie.
„Până luni, 6 octombrie, PAID a avizat 143 de dosare de daună, iar valoarea totală a despăgubirilor plătite deja, la care se adaugă valoarea estimată a despăgubirilor pentru dosarele în curs de instrumentare depășește 4,5 milioane de lei”, a declarat pentru HotNews.ro Cosmin Tudor, directorul general adjunct al PAID.
Sursa https://www.hotnews.ro