Acasă > Stiri Botosani > Case, mașini, terenuri nu vor mai putea fi cumpărate dacă nu sunt achitate taxele locale: Persoanele cu datorii la stat vor fi afișate pe o listă publică

Case, mașini, terenuri nu vor mai putea fi cumpărate dacă nu sunt achitate taxele locale: Persoanele cu datorii la stat vor fi afișate pe o listă publică

Case, mașini, terenuri nu vor mai putea fi cumpărate dacă nu sunt achitate taxele locale: Persoanele cu datorii la stat vor fi afișate pe o listă publică

Organele fiscale vor avea obligația de a publica pe pagina de internet proprie lista debitorilor, persoane fizice și persoane juridice, care înregistrează obligații fiscale restante, precum și cuantumul acestor obligații. O serie de informații vor fi eliminate din lista de informații considerate a fi secret fiscal, iar pentru a achiziționa clădiri, terenuri și autovehicule, cumpărătorii trebuie să nu aibă datorii la bugetul local, conform unei ordonanțe de urgență adoptate de către Guvern.

 

Coaliția a stabilit anterior aceste măsuri în reforma administrației publice. 

 

 ”Pentru dobândirea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor și a mijloacelor de transport, cumpărătorii ce dobândesc bunurile trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligațiilor de plată datorate bugetului local al unității administrativ-teritoriale în a cărei rază își au domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz.  Prezentarea certificatelor de atestare fiscală poate fi înlocuită de verificarea, pe cale electronică, a situației obligațiilor fiscale datorate”, prevede ordonanța. 

 

Actele prin care se înstrăinează clădiri, terenuri, respectiv mijloace de transport, cu încălcarea prevederilor menționate vor fi nule de drept. 

 

 Lista de elemente considerate secret fiscal devine mai restrictivă, concentrându-se doar pe plăți, conturi, rulaje, transferuri de numerar, solduri, încasări, deduceri, credite, datorii, valoarea patrimoniului net și orice informații din declarații sau documente, scrie profit.ro

 

Scopul acestei modificări este să restrângă categoria informațiilor protejate ca secret fiscal, pentru a permite o mai mare transparență sau acces la anumite date pentru scopuri de control, verificare sau alte intervenții ale autorităților fiscale. Prin eliminarea anumitor categorii de informații, legea devine mai explicită în ceea ce privește datele ce pot fi divulgate sau utilizate în scopuri fiscale.

 

 Ministrul Cseke a susținut că astfel de liste sunt legiferate și în cel puțin alte 6 state din cadrul Uniunii Europene. 

 

ANAF va avea obligația de a transmite organelor fiscale locale nu doar informații despre sursele de venit ale persoanelor fizice, ci și informațiile primite de la Uniunea Națională a Notarilor Publici din România, referitoare la actele translative ale dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și mijloacelor de transport, în scopul valorificării fiscale.  

 

 Se modifică prevederile privind publicarea listelor debitorilor care înregistrează obligații fiscale restante - se extinde obligația organelor fiscale de a publica pe site-ul propriu atât listele debitorilor persoane juridice, cât și pe cele ale persoanelor fizice, care au obligații fiscale restante și cuantumul acestora, promovând transparența fiscală.

 

 Pentru creanțele fiscale administrate de organele fiscale locale, publicarea se face prin dispoziție a autorității executive și în Monitorul Oficial Local, precum și detalii despre informațiile care trebuie menționate pentru persoanele fizice. 

 

Click AICI pentru a citi întreaga știre 

Abonează-te, citește Botosaneanul.ro fără reclamă și comentează cât vrei

Autentificare