Acasă > Stiri Botosani > Amendă uriașă și permis suspendat CINCI luni pentru un vitezoman din Botoșani 

Amendă uriașă și permis suspendat CINCI luni pentru un vitezoman din Botoșani 

amenda record si permis suspendat cinci luni la Botoșani

Un tânăr din județul Botoșani a rămas fără permis pentru 150 de zile și a primit o amendă de aproximativ 5.000 de lei, după ce a fost surprins de polițiști circulând cu 122 km/h și nu a oprit la semnalul oamenilor legii.

 

A fost prins cu 122 km/h pe DJ 291B

 

Incidentul s-a produs în jurul orei 24:00, pe drumul județean DJ 291B, în comuna Dersca.

 

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, aflați în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, au surprins cu aparatul radar un autoturism care circula cu viteza de 122 km/h.

 

Polițiștii au efectuat semnal regulamentar de oprire, însă conducătorul auto nu s-a conformat și și-a continuat deplasarea.

 

A fost identificat ulterior

 

Șoferul a fost identificat ulterior în localitatea de domiciliu.

 

Pentru faptele comise, acesta a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de aproximativ 5.000 de lei.

 

Pe lângă sancțiunea financiară, polițiștii au dispus și suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 150 de zile.