Garda de Mediu Botoșani a transmis un punct de vedere după incendiul de la depozitul de la Stăuceni.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani a anunțat la ora 18:55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni se manifestă un incendiu pe corpul depozitului.
Incendiul s-a manifestat pe un sector deschis, neacoperit cu pământ, pe care s-au realizat activități de compactare și taluzare.
La ora 19:25 incendiul a fost lichidat.
Echipa de permanență din cadrul Gărzii de Mediu Botoșani a fost pe amplasament pentru constatările primare.
Garda de Mediu menționează că pe 10 iunie 2026, ca urmare a controlului dispus în echipă mixtă cu ISU Botoșani, în baza Planul de Control Comun între Garda Națională de Mediu (GNM) și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a încheiat o notă de constatare pentru amplasamentul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni, prin care s-au trasat în sarcina operatorului economic un număr de 12 măsuri cu termen de remediere pentru neconformitățile constatate și s-au aplicat 2 sancțiuni în valoare de 80.000 lei.
Vulnerabilități:
-risc de incendiu: nepunerea în funcțiune a instalației de ardere a gazului de depozit, neacoperire cu pământ a unui suprafețe de peste 2500 mp.
-creșterea cantităților de deșeuri menajere depozitate, prin declasare deșeuri și acceptare de deseuri reciclabile în amestec cu deșeuri menajere.
Operatorul economic a refuzat însușirea măsurilor stabilite, drept pentru care, conform procedurii s-a înaintat atât Nota de Constatare cât și Procesul Verbal de Constatare și Sanctionare a Contravențiilor la sediul social, cu confirmare de primire.