Breaking news
Explozie de infecții cu Covid-19 la Botoșani, am urcat pe 5 în România după numărul total de cazuri

Până astăzi, 12 mai,pe teritoriul României, au fost confirmate15.778de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 7.685 au fost declarate vindecate și externate.

Zeci de cazuri noi la Botoșani

La Botoșani s-au înregistrat de ieri până azi 29 de cazuri și am urcat pe locul 5 la nivel național.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

 

Nr. crt.

Județ

Număr de cazuriconfirmate

1.

Alba

250

2.

Arad

680

3.

Argeș

181

4.

Bacău

388

5.

Bihor

489

6.

Bistrița-Năsăud

272

7.

Botoșani

622

8.

Brașov

578

9.

Brăila

19

10.

Buzău

83

11.

Caraș-Severin

109

12.

Călărași

64

13.

Cluj

514

14.

Constanța

252

15.

Covasna

222

16.

Dâmbovița

152

17.

Dolj

150

18.

Galați

519

19.

Giurgiu

205

20.

Gorj

82

21.

Harghita

24

22.

Hunedoara

568

23.

Ialomița

296

24.

Iași

325

25.

Ilfov

379

26.

Maramureș

71

27.

Mehedinți

82

28.

Mureș

608

29.

Neamț

773

30.

Olt

51

31.

Prahova

78

32.

Satu Mare

54

33.

Sălaj

51

34.

Sibiu

424

35.

Suceava

3.283

36.

Teleorman

106

37.

Timiș

472

38.

Tulcea

90

39.

Vaslui

135

40.

Vâlcea

26

41.

Vrancea

465

42.

Mun. București

1.528

43.

-

58

                                       TOTAL

15.778

 

 

Sute de decese la nivel național

Totodată, până acum, 991 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș și Olt, au decedat.

 

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 190 de noi cazuri de îmbolnăvire.

 

La ATI, în acest moment, sunt internați 238 de pacienți.Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 14.923 de  persoane. Alte 19.007 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 269.183 de teste.

Urmărește-ne și pe Google News

loading...
Noi cazuri de COVID la Botoșani, ne îndreptăm spre pragul de 600 – SITUAȚIA de astăzi pe județe

 

 

DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:

download from google play download from apple store
Profesor de liceu găsit împușcat într-o mașină la Cucorăni
Bărbatul găsit împușcat în mașină este profesor la un liceu din județ.
ULTIMĂ ORĂ: Bărbat găsit împușcat într-o mașină, la câțiva kilometri de oraș
Tragedie petrecută în urmă cu puțin timp la Botoșani.
Medicul Mariana Pitrop a contestat la Tribunal decizia de suspendare din funcție
Solicitarea adresată instanței de judecată a fost înregistrată pe rolul Tribunalului Botoșani ieri, 31 august 2023.
SEARA ACEASTA: Trei botoşăneni, printre care un copil de un an, au murit pe loc într-un groaznic accident rutier - GALERIE FOTO
Trei persoane și-au pierdut viața, iar un băiat de 10 ani a fost rănit, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Crasnaleuca, în această seară.
MĂRTURII cutremurătoare ale mamei, Alexandra a murit cu asistentele lângă ea: În brațe au dus-o la baie / A zis că e toată rece - VIDEO
Era 17 august 2023, în jurul după amiezii când Alexandra a ajuns cu copiii acasă la mama ei.I s-a plâns că nu se simte prea bine.
Și mama Alexandrei a trimis mesaje neîncetat toată noaptea: Nu am îndrăznit să sun / M-au asigurat că este bine îngrijită – VIDEO
Nu doar Alexandra a trimis mesaje peste mesaje în noaptea în care s-a chinuit în Maternitatea Botoșani.Aflată de gardă la Spitalul de Copii, mama ei a făcut același lucru.
Mama Alexandrei, PRIMELE declarații după tragedie: Eu am avut încredere în colegele mele, în sistem / Mama, ajută-mă – VIDEO
La peste o săptămână de la decesul fiicei sale, perioadă în care și-a plâns durerea în mod discret, Doina Miron a făcut primele declarații privitoare la tragedia care i-a lovit în mod nedrept familia.
Pauză la audieri: Primele declarații făcute de avocată, telefonul Alexandrei a fost ridicat pentru percheziție informatică – FOTO & VIDEO
S-au scurs deja aproape trei ore de audieri la sediul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ).
ÎN ACESTE MOMENTE: Prima persoană chemată la audieri este soțul Alexandrei – FOTO & VIDEO
 Patru membri din familia Alexandrei Ivanov se află în aceste momente la sediul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) pentru a fi audiați în calitate de martori, în dosarul privitor la moartea tinerei.
Tatăl Alexandrei, sfâșiat de durere la Poliție: E foarte greu/ Să se facă dreptate – FOTO & VIDEO
A ajuns la sediul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) pentru a fi audiat și tatăl Alexandrei.
Maraton de audieri la Poliție, avocata din Iași: Va fi o zi lungă – VIDEO
 Avocata din Iași a ajuns la Botoșani încă de luni, 28 august 2023.
Fratele Alexandrei, în fața Poliției: Să se ia măsurile care trebuie/ Toată lumea este revoltată – FOTO & VIDEO
Vlad Miron, fratele Alexandrei, a transmis primele cuvintele din fața Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ).
ASTĂZI: Familia Alexandrei audiată la Poliție despre noaptea tragediei – FOTO & VIDEO
 Începând cu ora 9:00, la sediul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) au început audierile în cazul Alexandrei Ivanov.
Fiica soților care au MURIT în urma exploziilor de la Crevedia, mesaj sfâșietor: Ne-ați lăsat singuri
După tragedia în care și-a pierdut părinții, tânăra a transmis un mesaj pe rețelele de socializare.
Primarul din Caracal, tatăl patronul stației GPL care a explodat, și-a dat DEMISIA din PSD
Ion Doldurea, primarul al cărui fiu deține stația GPL, renunță la funcțiile din PSD și la calitatea de membru al partidului.
Tragedia de la Crevedia: Apel la botoșăneni să doneze SÂNGE, centrul deschis toată săptămâna
La primele ore ale dimineții mai mulți botoșăneni impresionați de drama de la Credevei s-au prezentat la Centrul de Transfuzii Botoșani.
Primarul din Caracal, tatăl patronului stației GPL care a explodat, despre pompierii răniți în incendiu: Este problema lor
Din primele informații ale anchetei desfășurate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, stația GPL ar funcționa, în acte, la Botoșani.
ULUITOR: Stația care a explodat la Crevedia ar funcționa în acte la Botoșani
Stația GPL care a explodat în Crevedia nu funcționa legal și nu avea autorizații ISCIR sau CNICIR. Mai mult, stația ar fi funcționat la Botoșani, din primele date ale anchetei ISU.
Cabinetul doctoriței Pitrop vandalizat de persoane necunoscute, Poliția a deschis o anchetă – FOTOGALERIE
 Apelul la Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Botoșani a fost efectuat prin numărul unic de urgență 112.
OFICIAL: Angel Călin a fost eliberat din funcția de manager interimar al Spitalului Județean
Demisia managerului spitalului, Angel Călin a fost oficializată de conducerea Consiliului Județean, printr-un comunicat de presă.
Nu au mai murit oamenii in accidente si nici infectati cu nozocomiale. Ceva bun tot s- a intamplat in vremea coronavirusului, s-a ajuns la concluzia ca daca nu te duci nicaieri, scapi cu zile.
14 mai 2020, 07:10
Șefu! Ia una fierbinte. În România în Aprilie 2020 au fost mai puțini morți ca în Aprilie 2019. Hai cu Covitu!!
12 mai 2020, 22:43
Eu nu prea inteleg de ce informatiile care vin din diverse surse se bat cap in cap. De exemplu, televiziunea natională, prin vocea politicienilor dar si a ”savanților” gen Arafat, Rafila, Tătaru spun ca ”situația este in scădere si că ei ”ne apără” de virusul ucigas. La noi, este un tărăboi total făcut prin intermediul unei inregistrari difuzate pe calea aerului de o masină a primăriei.Ce ne anunță primaria, este faptul că trebuie să stăm in case, ”că este gravă situația, pe viață și pe moarte”.Cu spitalele din Botosani suntem lămuriți- este epidemie COvid19. Insă țipă opoziția că ” vor deschisă economia”, care a funcționat toată perioada asta - vezi Electroalfa, Elsaco, etc. Duduia Ciofu, face si dumnia sa putina ”politichie”, că doar nu o să vorbească Federovici si Turcanu si dumneaei o să tacă. Pentru doamna Ciofu am o intrebare- sunt pregatite scolile pentru a primi in siguranță elevii? Dar Spitalele?. Ce se intâmplă in cazul in care vor apare și in scolile din Bt focare de coronavirus?Constitutia Romaniei in ceea ce priveste dreptul la sigurantă publică, sănatate, educatie , este respectată? PS. Vă rog opriti mesajul mincinos , care nu face altceva decat să ne dea sentimentul de totală nesiguranță!
12 mai 2020, 15:45
Sondaj
La clasa copiilor dvs. s-au cerut bani pentru fondul clasei?
Declaraţia zilei
„Doamna a vrut să o apere cumva când a văzut că se năpustește asupra ei. Vă dați seama, pumnul care era destinat beneficiarei, l-a primit doamna infirmieră. Nu era destinat doamnei. Noi ne băgăm, ne-o mai luăm așa, câ ...
answear.ro%20
flanco.ro/
inpuff.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.9743 lei
USD
Dolarul SUA
4.7112 lei
CHF
Francul elveţian
5.1393 lei
GBP
Lira sterlină
5.7209 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.1578 lei
XAU
Gramul de aur
287.0737 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2584 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.2777 lei
AUD
Dolarul Australian
3.0033 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.4804 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2034 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6672 lei
Vremea
astăzi
Botosani
18.4 o C
Dorohoi
18.2 o C
Bucecea
16.1 o C
Darabani
14.5 o C
Saveni
19.1 o C
Ştefăneşti
16.4 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2023 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.