)
missgrey.ro
Știrea zilei
Scene incredibile la Vorniceni, câini împuşcaţi pe drumul din comună – IMAGINI ŞOCANTE
Doi câini din comuna Vorniceni au fost împuşcaţi pe drum marţi după-amiază, puţin după 16:00. Potrivit unor martori, câţiva tineri din comună erau ieşiţi la plimbare când dintr-o maşină neagră au ieşit vânători care pur şi simplu au împuşcat câinii.
I-au lăsat acolo fără să se sinchisească, s-au urcat în maşină şi au plecat mai departe. Unul dintre tinerii care se afla prin zonă a luat câinii din mijlocul drumului pentru a nu mai fi călcaţi de alte maşini şi i-a aşezat pe marginea căii rutiere. Localnicii bănuiesc că vânătorii ar proveni de la o filiala a vânătorilor din Darabani. (S.B.)
FOTO Vorniceni News
[[galerie-foto]]
VEZI ŞI:
3 vânători la 2 câini; Patrupedele erau ale oamenilor din sat – FOTOGALERIE ŞOC
[[banner]]
CITEŞTE ŞI:
Câini împuşcaţi în trei comune botoşănene – FOTO ŞOCANTE

Loading...
Plangerea penala nici nu ar fi necesara. S-au incalcat in acest caz:Art. 343 Noul Cod Penal(1) Uzul de armă letală sau interzisă, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 3 ani.(2) Uzul de armă neletală din categoria celor supuse autorizării, fără drept, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 2 ani.Art. 295 Noul Cod Penal – Acte de terorism(1) Constituie acte de terorism următoarele infracţiuni atunci când sunt săvârşite în scopul tulburării grave a ordinii publice, prin intimidare, prin teroare sau prin crearea unei stări de panică:c) infracţiunile de distrugere prevăzute în art. 263 şi art. 264;d) infracţiunile de nerespectare a regimului armelor şi muniţiilor, nerespectarea regimului materialelor nucleare şi a altor materii radioactive, precum şi nerespectarea regimului materiilor explozive, prevăzute în art. 406-408;(2) În cazul infracţiunilor prevăzute în alin. (1) lit. a)-d) se aplică maximul special al pedepsei prevăzute de lege, care poate fi sporit până la maximul ei general, iar dacă maximul general este neîndestulător, pedeapsa poate fi sporită până la maximul general al pedepsei imediat superioare.Sesizarea trebuie sa se faca din oficiu. Apelati 112 si raportati situatia.Daca nu se face din oficiu, este abuz in serviciu.
6 februarie 2014, 15:12
Asculta , nenea de mai sus! In primul rand, nu se da nimenea expert, ok??In al 2-lea rand, tu, iti dai seama ca aici este vorba despre ucidere, deci de incalcare a legii! Grotescule!!! Parca era vorba ca exista o lege a eutanasiei nu a impuscatului pe strada, asta care de dai stamba ca ce tii tu la oameni! Daca ai tine la oameni i-ai sprijini in evolutie!!! Da' ce sa stii tu de asa ceva...Evolutia inseamna empatie, respect pt toata creatia Domnului!!! sau esti ateu?? cred ca da, din moment ce nu iei in seama MULTE !!! EU NENEA, TE INFORMEZ CA M-AM LASAT DE MULT DE SPORTUL DE A MANCA CARNE , DE ORIC FEL!!! SI DECI, RESPECT RICE VIETATE SI DREPTUL SAU DE A FI AICI!!! TU POTI SPUNE ASEMENEA?? NU PREA CRED... si ca da, am luat si de pe strada animalute , negrule in suflet ce esti! Nu ti-e frica de Dumnezeu??? Crede-ma ca re ceva special pus deoparte pt voi, astia cu o piatra in loc de suflet!!! Si in al3-lea rand, dom'le asta care nu te lasi "dominat" de empatie, care e baza inteligentei emotionale, pt aceste patrupede care au vina doar de a se fi nascut in Romania, au fost alocate fonduri in fiecare trimestru ai anilor, iti spun pt ca instrumentez dosarele Fondurilor Europene alocate aici, FONDURI CARE DE CELE MAI MLTE ORI AU FOST "SPALATE" SI AU INTRAT SUB "ALT NUME" IN ANUMITE CONTURI ALE UNOR MAGNATI,deci am acces la info la care tu nu ai !!! Mai invata, educa-te, citeste! Si invata sa iubesti toata creatia Domnului!!! CA ESTI DOAR UN EFEMER , CA NOI TOTI , AICI!!!!!!!!!!!
6 februarie 2014, 13:19
Vad ca aici se dau toti experti si isi dau toti cu parerea care mai de care ca vai ce le-au facut astia bietelor animale.Sunteti fanatici in privinta cainilor!!!Cu ce e mai presus cainele decat calul,oaie,vaca,berbecul.gaina ca nu inteleg:)) Daca aflam ca vezi doamne cainele e animal pe cale de disparitie mai ziceam si eu.Ce tzara civilizata din Europa are potai si rahat de caine pe strada?Treziti-va oameni buni ca au inceput sa va domine.Daca sunteti mari iubitori de animale luati unul de pe strada care va place voua ca aveti din ce alege slava domnului si pupa-ti-l,vaccinati-l.Se cheltuiesc mai multi bani ca sa ii tina in padocuri,sa le dea de mancare,sa le faca curat decat bugetul alocatiei copilului dumneavoastra.Incet incet cainii o sa ajunga sa va domine.Aia care nu au copii aia sunt mari pupatori de caini.Atatia oameni,femei,copii muscati de caini sau mai rau ajung pe la spital.Vedem atatea tragedii si mergem pe ideea ca mie nu mi se poate intampla.Oamenilor le-a ajuns cutitul la os!!!!
6 februarie 2014, 11:57
PFFFF....ESTI UN GUNOI INFANTIL "HINGHER PE VIATA"...DU-TE SI CRESTI LA CAP "AMARATULE" IN SUFLET CE ESTI!!! CE ITI DA TIE DREPTUL SA TE CONSIDERI CA O FIINTA OARECARE, CREATIE A LUI DUMNEZEU , MAI PRESUS DE CREATIILE CELELALTE!!! ASTA ESTE HULA IMPOTRIVA DOMNULUI!!! VOI AR TREBUI SA FITI PUSI LA ZID, CA DOAR NU E TERRA A VOASTRA, DOAR A OAMENILOR ASTORA CU SUFLET NEGRU CE SUNTETI!!! SAU CREDETI CA "IMPARATITI" PAMANTUL, 1000 DE ANI ?!?!?! TE VEDE DUMNEZEU, MORMANT VARUIT SI -NAUNTRU VIERMANOS CE ESTI!!!!!!!! RUSINEEEEEEEE
6 februarie 2014, 09:48
FOARTE BINE , ASA TREBUIE FACUT IN TOATA ROMANIA
5 februarie 2014, 23:13
Sunt ogari folositi la vanatoare de iepuri! Vinovati sunt tot ... oamenii!
5 februarie 2014, 22:44
oameni ca astia nu au dreptul sa traiasca. punct.
5 februarie 2014, 22:13
OOOfff!!!despre ce vorbim aici?despre nebunia si dezechilibrul psihic al unor ego-uri bolnave care au iesit la vanatoare...de caini?ma doare sufletul uitandu-ma la poze...doua trupuri inerte, fara viata, si asta pentru ca si-au permis sa se nasca caini.Rusine, fratilor care va ziceti OAMENI, ati auzit de cavantul DUMNEZEU???a LUI este intreaga CREATIE, inclusiv acesti bieti caini.De ce nu avem loc toti sub soare???
5 februarie 2014, 20:44
Stop that barbarism against dog. Be human against dogs and other animals!
5 februarie 2014, 20:24
Protest this Saturday in London. #Romaniastopanimalabuse
5 februarie 2014, 17:40
Romeo Iulian CIOCANEA - Atunci daca ne luam dupa judecata ta de rahat ar trebui omorate toate animalele salbatice pentru ca umbla teleleu prin lume si nu in curtile oamenilor.Esti un retardat.
5 februarie 2014, 14:13
SI POLITIA NU ZICE NIK????? MI-E SCARBA DE ATATA CORUPTIE, INFANTILITATE SI INDOLENTA:(((MAI OAMENI, DACA ERAU NISTE CAINI NEAGRESIVI AI OAMENILOR DIN SAT DE CE I-A IMPUSCAT? AIA NU AU DUMNEZEU??? VEDE-AR SI DA-LE-AR DUPA CUM LE-A FACUT ANIMALUTELOR ALEA PASNICE!!! SI DUPA SUFLETUL LOR, CA DUMNEZEU NU BATE CU BOTA !!! VA SPUN EU DE CE? SA SE DIS-TRE-ZE !!! DE ASTA!!! CA DESIGUR AU SI EI COPII...AU MUSCAT PE CINEVA? NU!!! BUN ATUNCI DOAMNE SA II AI PE ACEIA 3 IN GRIJA TA, DOAMNE!!! CICA ACESTE CARCASE CU SUFLET NEGRU NISTE FANTOME HIDOASE VENITE DIN IAD CARE NU AU NICI UN TEL PE ACEST PAMANT DECAT DE A-L PONEGRI SI DE A-L INCARCA CU ENERGIE NEGATIVA SI ...FECALE... SE NUMESC OAMENI !!!!!!!!!! :@:@:@
5 februarie 2014, 10:20
VENITI SA VEDETI CUM LA NOI LA HUDESTI UMBLA CU PUSCA LA BRAU DINU HRIMIUC CONSILIER JUDETEAN SI ALTI DOI ZIUA MARE SI IMPUSCA TOT
5 februarie 2014, 08:05
VENITI SA VEDETI CUM LA NOI LA HUDESTI UMBLA CU PUSCA LA BRAU DINU HRIMIUC CONSILIER JUDETEAN SI ALTI DOI ZIUA MARE SI IMPUSCA TOT
5 februarie 2014, 08:02
Romeo Iulian Ciocanea ce ar fi sa mergi sa te impusti?e o idee buna nu?E strigator la cer ca intr-un sat sa se traga cu pusca la amiaza...daca era un copil pe acolo cum era?
4 februarie 2014, 21:22
Bine mai Romeo Iulian Ciocaneste, lasa-le pe astea cu cainii de pripas. Daca la oamenii aia pe parcursul vietii le mai cade o piesa din mansarda si incepe sa traga in oameni? Problema nu e de data asta cu cainii comunitari, ci cu psihopatii care au intrat in posesia unor arme.
4 februarie 2014, 21:21
DINU HRIMIUC SE OCUPA FOARYTE DES DE BRACONAJ
4 februarie 2014, 21:06
Sa ne intelegem bine. Un ciine care umbla teleleu pe strada si nu in curtea omului/stapinului este un ciine de pripas. In plus, la sate sint ciini care sar in curtile vecinilor si maninca oua si pui mai mici facind mari pagube .In plus, ca tot veni vorba, in oras au reaparut ciinii de pripas . Ce mai fac hingherii nostri ? Au facut acum citeva luni impresie artistica stringind ciinii de pripas si cam atit ? Sau s-a terminat contractul cu ei ?
4 februarie 2014, 20:40
Loading...
Sondaj
Când va fi inaugurat Parcul de Agrement Cornișa?
2018
2019
În apropierea viitoarelor alegeri locale
Niciodată
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
”Când Guvernul a dat o lege și a spus că toți cei din instituțiile de cultură primesc o majorare de 50% anul acesta și de la 1 ianuarie încă 50%, probabil au uitat că există instituții de cultură în subordinea autorităț ...
Curs valutar
astăzi
EUR
Euro
4.5921 lei
USD
Dolarul SUA
3.8901 lei
CHF
Francul elveţian
3.9774 lei
GBP
Lira sterlină
5.1168 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.4511 lei
XAU
Gramul de aur
160.5955 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2250 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.4895 lei
AUD
Dolarul Australian
3.0591 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.1211 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1786 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6169 lei
Vremea
astăzi
Botosani
23 o C
Dorohoi
23 o C
Bucecea
23 o C
Darabani
o C
Saveni
o C
Ştefăneşti
23 o C
Horoscop
astăzi
web site traffic statistics
app traffic statistics